پیام ارسالی وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات

پیام مهندس محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که توسط حمیدرضا همتی ریاست اجلاس قرائت شد به شرح زیر است:

«از برگزاری سومین اجلاس توسعه‌دهندگان وب فارسی بسیار خرسندم. بدون شک برگزاری این‌چنین رویدادهای باعث هم‌افزایی دولت و بخش خصوصی و شما جوانان و فعالان این حوزه می‌شود در زمانه‌ای به سر می‌بریم که شما فعالان حوزه تجارت الکترونیک و توسعه‌دهندگان فضای مجازی از بازوان قدرتمند اقتصاد این مرز و بوم به ‌حساب می‌آیید.

امروزه کسب‌وکارهای اینترنتی از کسب‌وکارهای سنتی پیشی گرفته‌اند و عموم مردم جامعه را به‌عنوان بازه مخاطبین خود قرار داده‌اند و مقابله با این کسب‌وکارها نه‌تنها عقلانی نیست بلکه مسئولان باید تمام تلاش خود را در جهت حمایت و توسعه این امر قرار دهند. بلاشک آینده اقتصادی ایران به دست شما جوانان خوش‌فکر رقم خواهد خورد. شاید در روزگاری اینترنت و فضای مجازی تنها برای بررسی کردن رایانامه و یا مشاهده اطلاعات شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ از طریق وب‌گاه‌ها استفاده می‌شد اما امروزه اینترنت به بخش جدانشدنی زندگی عموم جامعه مبدل شده و در صورت عدم دسترسی به این فنّاوری بی‌تردید افراد خلأ بزرگی را در روند فعالیت‌های خود مشاهده خواهند کرد.

وزارت ارتباطات یکی از متولیان توسعه این فنّاوری بدون حدومرز است. ما باید تمام تلاش خود را به‌کارگیریم تا زیرساخت‌های توسعه اینترنت و فضای مجازی فراهم گردد و فضا را برای ورود به بازارهای جهانی و حمایت از این کسب‌وکارهای در توسعه اشتغال و کارآفرینی فراهم کنیم. اینکه به دلایلی شاهد سنگ‌اندازی و مقابله با این‌گونه فعالیت‌ها باشیم قابل توجیه نیست و تا به کی شاهد این‌گونه موارد خواهیم بود؟ کلید حل مسائل مشکلات جای دیگری است. دولت تمام تلاش خود را برای حمایت از این کسب‌وکارها به کار بسته است. ما باید قدردان جوانانی باشیم که مشتاقانه خود را وارد مسیر پر پیچ‌ و خم تجارت و کارآفرینی می‌کنند. دولت در راستای قدردانی از این جوانان تسهیلاتی را فراهم کرده تا مسیر برای آنان مهیا شود.

در هفته‌های گذشته و ماه‌های گذشته شاهد بروز اتفاقاتی برای کسب‌وکارهای فناورانه و وب محور بودیم که با تصمیم دولت مصوب شد تا شکایات بدنه دولت از کسب‌وکارهای نوپا قبل از طرح در مراجع قضایی در کارگروهی به مسئولیت معاونت حقوقی رییس‌جمهور مطرح شود. بدون شک نمی‌توان زمانی که از کسب‌وکارهای اینترنتی و فضای تجارت الکترونیک صحبت کرد از توسعه‌دهندگان این زیرساخت‌ها یاد نکرد از مهندسان و کارشناسان نرم‌افزاری، نخبگان سایبری، ایده پردازان و برنامه نویسان که همچون سربازانی فداکار در پشت‌صحنه نبرد این تجارت‌های جدید حضور دارند. بدون شک بدون حضور این‌گونه متخصصان، فعالیت‌های اینترنتی و کسب‌وکارهای وب محور مختل و با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهد شد.

در زمانه‌ای به سر می‌بریم که دیگر حملات و دشمنی‌ها نیز از فضای واقعی به فضای مجازی منتقل‌شده‌اند و هوش و بصیرت جوانانی چون شما جزو تسلیحات این میادین بشمار می‌آید. در ماه اخیر حملات سایبری از سه مرکز آمریکا، چین و هند به بانک‌های ایرانی داشتیم که تلاش شد تا سامانه‌های بانکی و مالی ما را مختل کنند آن‌ها تمام تلاش خود را بکار بستند تا اختلالی در سامانه ایجاد کنند، اما با فکر و توان جوان ایرانی تیرشان به سنگ خورد. شما جوانان که الحق از ورزیده‌ترین و فعال‌ترین افراد در فضای مجازی و حوزه‌های نوآورانه در ایران هستید در این مسیر پیش‌قدم شوید و ما تمام‌قد شما را حمایت خواهیم کرد. بی‌شک آینده تجارت جهانی به دستان شما فرهیختگان ایرانی رقم خواهد خورد.»

 

محمدجواد آذری جهرمی
پنجم بهمن‌ماه ۱۳۹۶